Будемо вести розмову не про корисність рідких стартових добрив та їх ефективності у порівнянні з гранульованими, а саме про спосіб їх внесення. Адже основний ефект від внесення стратерів залежить не тільки від хімічного складу, але й від локації їх внесення та від швидкості поглинаючих властивостей вирощуваної культури.

ШВИДКО - або що таке стартові добрива?   

Стартові добрива визначаються як невелика кількість поживних речовин для рослин, – азоту (N), фосфору (P) та калію (K), – що вносяться поряд з насінням, зазвичай при посіві.

Комплекс обладнання для внесення рідких добрив можна умовно розділити на 3 складових: 

  1. Подача робочої рідини. Помпа - механічна, гідравлічна або електрична. Ємності для робочої рідини зі всією необхідною арматурою та «каналізацією» (шланги, фітинги, крани, розподільники). 
  2. Контроль нормы внесения и секций. Може бути механічним (ручним) або автоматичним. На сьогодні більшість дисплеїв, які управляють Вашим трактором через автопілот, можуть керувати внесенням матеріалів. Існує багато комбінацій та способів управління: від банального відключення секцій на перекриттях до повного контролю кожного ряду сівалки, як в системі vApply від PrecisionPlanting. Але про це окремо…
  3. Спосіб розміщення поживних речовин в ґрунті.  Вони повинні бути внесеними з оптимальним віддаленням від рослини, щоб коренева система змогла їх спожити в потрібний час для забезпечення необхідного поштовху для росту і розвитку та дати основу майбутньому врожаю. Тому якщо переді мною стояло б завдання придбати систему контроля внесення матеріалів або обладнання для його правильного внесення, то я б з упевненістю вибрав друге. 

Ми підготували невеликий рейтинг основних пристроїв для розміщення рідких добрив, від дешевих до дорогих. Особливості кожного будуть описані нижче, стосовно ціни – звертайтесь окремо.

  • Трубки з нержавіючої сталі.  Найпростіше рішення. Можна вносити в рядок або біля рядка. Багато агро виробників надають перевагу цьому рішенню, а не складним механізмам. Його можна реалізувати на будь-якій сівалці, культиваторі  та ін.

100 4562  IH2100SeriesInFurrowTube  100 3501

  • Хвостовик Keeton від PrecisionPlanting (або аналогічні рішення). Кріпиться за висівною трубкою. Це подвійне рішення – добрива вносяться в рядок та притискаються до дна сім`яложа. Одне з дешевих та ефективних рішень для збільшення врожайності. Не рекомендується використовувати при дуже ранньому посіві та рухатися заднім ходом з опущеною сівалкою. Є спеціальні кріплення для окремих моделей сівалок або ж універсальний хвостовик для кріплення на більшості видів рядів сівалки. Також є хвостовики для зернових сівалок.

pic Firmer 420 Firmer on Seed copy  KeetonSf001

  • Система FurrowJet від PrecisionPlanting. Блок між колесами копіру та прикатуючими, який складається з хвостовика для притискання насіння та підпружинного металічного крила для внесення рідких добрив в двох площинах: в рядок та по боках сім`яложа на відстані 2 см. Можна комбінувати та вносити 2 види добрив, або ж використовувати на вибір центральну, бокові форсунки або ж усі одразу. Легко монтувати на рядок та змінювати елементи за необхідності. Монтажні кріплення є тільки для сівалок окремих марок (в основному, виробництва США).

FJ sect прозрFurrowJet product 1050x600

  • Додаткові диски, як Bandit від YieldCenter 360 або Yetter 2968. Встановлюються  як додатковий блок аплікаторів між колесами копіру та прикатуючими. Від діаметру диску та глибини посіву залежить глибина внесення добрива. Збоку диска розміщена трубка або невеликий анкер. Можливі опції розміщення по розміщенню з одного або з двох боків від насінини. Для внесення в рядок таке рішення можна комбінувати з хвостовиком Keeton або трубкою.

bandit 360 yc yetter 2968

  • Система Conceal від PrecisionPlanting. Гаджет новий, тому не дуже досліджений. Але ідея надзвичайно гарна! Поки ми можемо спиратися на дослідження хлопців з PrecisionPlanting та групи бета-тестерів з США. Представляє собою здвоєні колеса копіру, посередині яких розміщені підпружинні металічні анкери для внесення рідких добрив, що врізаються в ґрунт. Творці стверджують, що це є правильним місцем для розміщення елементів живлення, бо воно забезпечує залягання добрив на постійній глибині незалежно від рельєфу. Буде воно не дешевим, але головне питання в окупності або, як зараз говорять, в проценті ROI (return of investment).    

Conceal plantneeds 700 Conceal 1050x600

Якому рішенню надати перевагу – вирішувати Вам. В принципі, якщо у Вас на сівалці встановлена система внесення стартерів, то перейти від одного способу внесення до іншого не стане проблемою. Винятком  є внесення одночасно деяких варіантів рідких добрив. В цьому випадку потрібно буде вносити конструктивні зміни в систему подачі двох типів рідини. Було б бажання розвиватися технологічно та ефективніше використовувати ресурси.

Сподіваюсь, ця інформацяя була покорисною для Вас.

 

Ваш Петрович